top of page
Zamów newsletter z treściami od praktyków!

Świetnie Ci poszło :) Newslettery wysyłamy w poniedziałki!

Szukaj
 • Zdjęcie autoraMarta Steiner

Jak przeprowadzić warsztaty Design Thinking i nie umrzeć w butach?

Design Thinking to zestaw metod i narzędzi pomocnych podczas prac koncepcyjnych w procesach projektowania i planowania rozwoju usług. Faktem jest, że w wielu przypadkach, Design Thinking nie jest skuteczny i uczestnicy mają poczucie bezproduktywnie spędzonego czasu. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by warsztaty przyniosły firmie korzyść?


Źródło fotki: Ventures (dziękuję!)


Design Thinking to podejście do tworzenia i rozwijania produktów, które bazuje na szerokiej wiedzy o użytkowniku - jego potrzebach, problemach i oczekiwaniach. Dla mnie to również biblioteka narzędzi, dzięki którym, jako projektant i product manager, jestem w stanie namierzyć wąskie gardła w usłudze i je usunąć, czyniąc usługę bardziej dochodową. Na etapie kreacji nowych usług, narzędzia Design Thinking umożliwiają ocenę, czy planowane rozwiązania, np. nowe funkcjonalności, faktycznie zapewnią osiągnięcie celów biznesowych organizacji (np. pozwolą pozyskać nowych użytkowników lub wygenerują przychód z nowego źródła).


Warsztaty Design Thinking warto przeprowadzić, jeśli::

 • problem w istniejącej usłudze powoduje masowe niezadowolenie użytkowników lub kluczowej grupy użytkowników

 • problem w istniejącej usłudze jest trudny do namierzenia i zdefiniowania

 • brakuje w zespole pomysłów na rozwój produktu

 • wdrażane rozwiązania okazują się nietrafione

 • pomysł na biznes / produkt wymaga walidacji


Prowadziłam kilkukrotnie warsztaty Design Thinking z klientami, w tym z klientami z z branży IT, głównie z sektorów bankowego, ubezpieczeniowego, multimedialnego. Miałam też okazję, na zlecenie i we współpracy z Pomorskim Parkiem Technologicznym w Gdyni, prowadzić warsztaty Design Thinking w ramach wydarzeń Global Service Jams. Po zebraniu wielu doświadczeń uważam, że proponowanie klientowi tego typu warsztatów i ich przeprowadzenie wymaga dużej rozwagi, wiedzy, doświadczenia i, przede wszystkim - bardzo dobrego przygotowania.


Jak się przygotować do warsztatów Design Thinking?


Najpierw zrób obszerny wywiad na temat klienta. Na podstawie własnych doświadczeń, sukcesów i porażek, wyodrębniłam dla Ciebie kilka obszarów, dzięki którym będziesz w stanie ten wywiad zebrać w sposób kompleksowy. Czytaj dalej!


Historia pracy z klientem


Koniecznie, jako UX, Product Manager czy Product Owner, zrób wywiad z ludźmi, którzy w firmie opiekują się klientem, dla którego będziesz przygotowywał warsztaty DT. W zależności od firmy, mogą to być ludzie z działów Business Development, Account Management, Sales lub z innych działów. Zapytaj konkretnie, czy już kiedyś ktoś z Twojej organizacji przeprowadzał z tym klientem warsztaty kreatywne, co mu zaproponował i jak te warsztaty wyglądały. Nie ma nic gorszego, niż zaproponowanie klientowi warsztatów, które już ktoś kiedyś przeprowadził i, w dodatku, zaproponowane metody i narzędzia się nie sprawdziły. Ta wiedza pozwoli Ci nie tylko optymalnie dopasować program szkolenia do profilu klienta, ale też dobrze zaplanować agendę warsztatów


Źródło: Everydayrocket.com


Praca ze specjalistami UX


Potrzeba przeprowadzenia warsztatów Design Thinking ze strony klienta skutkuje koniecznością przygotowania oferty i wyceny warsztatów po Twojej stronie. Żeby zrobić wycenę warsztatów, musisz wiedzieć:


 • Jaki problem chce rozwiązać klient dzięki warsztatom Design Thinking

 • Jakich namacalnych, mierzalnych rezultatów oczekuje

 • Jakim budżetem dysponuje

 • Jaki jest termin wykonania warsztatów (kiedy najpóźniej muszą się odbyć)

 • Jakie będzie Twoje zaangażowanie w warsztaty (czy będziesz robił je sam lub z ludźmi z Twojego zespołu, czy będziesz miał wsparcie kompetentnych ludzi ze strony klienta, którzy razem z Tobą przeprowadzą warsztat?)


Zdobądź wiedzę, jak bardzo klient jest zorientowany w dziedzinie UX. Serio. Oczekiwania klienta z pewnością będą wyższe, jeśli obcuje z tą dziedziną. Jednocześnie, jeśli klient wie, czym zajmujesz się jako UX czy jako PM, to wie również, jakich benefitów może się spodziewać we współpracy z Tobą. Klient zorientowany, to klient mniej awanturujący się - to lepszy partner w dyskusji, negocjacjach i w dopinaniu planu warsztatów na ostatni guzik. Jeśli narzędzia UX okażą się dla klienta czymś zupełnie nowym, weź to pod uwagę i dobierz mniej złożone metody i narzędzia generowania rozwiązań po to, by klient mógł za Tobą nadążyć i otworzyć się na współpracę.


Świadomość rynkowa klienta


Brzmi skomplikowanie, ale takie nie jest. Chodzi o to, by wiedzieć, jak bardzo klient jest zorientowany w swoim biznesie. Czy jest początkujący i szuka drogi pozyskiwania klientów i przychodu, czy już dobrze wie, jak tych klientów pozyskiwać i jak zwiększać wartość ich koszyków? Zanim zaczniesz tworzyć plan na warsztaty, zapytaj klienta:


 • Jakie są główne założenia jego biznesu

 • Jakie są cele prowadzenia biznesu i jak je mierzy

 • Jakich użytkowników pozyskuje

 • Jakie ograniczenia i ryzyka muszą być wzięte pod uwagę w procesie generowania rozwiązań (np. ograniczenia prawne, podatkowe lub związane ze sprzedażą i płatnościami za usługi w różnych lokalizacjach)

Samo to, że Ty wiesz, że klient nie wie, pozwoli Ci wygenerować lepsze pomysły na rozwój jego biznesu i ostatecznie dobrać lepsze dla klienta rozwiązania.


Jeszcze jedna wskazówka - zorientuj się, jak bardzo szeroka jest wiedza klienta o trendach w jego branży. Jeśli klient regularnie uczestniczy w zagranicznych konferencjach, a Twój warsztat jest jednym z wielu, w jakich klient uczestniczy, przypomnij sobie, że istnieje coś takiego jak pokora i skromność. Jeśli Klient dużo wie, to świetnie - słuchaj go, byś mógł dać mu coś czego nie ma - jeśli zbierzesz wywiad, będzie Ci łatwiej określić, co to jest.


Sprawdź również:203 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page