top of page
Zamów newsletter z treściami od praktyków!

Świetnie Ci poszło :) Newslettery wysyłamy w poniedziałki!

Szukaj
  • Zdjęcie autoraMarta Steiner

Jak zdobyć pracę w IT? 7 porad dla juniora UX / UI

Coraz większa złożoność środowiska IT, przyspieszona cyfryzacja, popyt na usługi informatyczne i duża konkurencja wśród dostawców różnorodnych usług IT - wszystko to sprawia, że pracodawcy w tym sektorze szukają głównie doświadczonych pracowników, którzy w tym dynamicznym środowisku łatwo się odnajdą. Popyt na specjalistów z niewielkim doświadczeniem komercyjnym jest mniejszy niż podaż, dlatego ważne jest, by przed rozpoczęciem nauki odpowiedzieć sobie na pytanie: “po co chcę wejść do branży IT i co chcę w tej branży robić?”. Ustalenie tej kwestii pomaga konsekwentnie zaplanować ścieżkę kariery i inwestować pieniądze we właściwe studia, kursy, szkolenia.


Źródło: unsplash


Czego nie wiedzą juniorzy?


W ciągu kilku ostatnich tygodni otrzymałam od Was sporo zapytań:

  • jakie znam tricki i praktyki, które warto zastosować na rozmowach rekrutacyjnych, by zainteresować sobą pracodawcę

  • co napisać w CV, by uzyskało dobrą rekomendację rekrutera, od której to rekomendacji najczęściej zależy dalszy przebieg procesu rekrutacyjnego

  • jakie mam sposoby na wyróżnienie się podczas rozmowy spośród innych kandydatów polujących na tę samą ofertę pracy


Na podstawie analizy treści Waszych CV, przygotowałam zestaw porad, dzięki którym (mam nadzieję!), zwiększycie swoje szanse na rozmowie rekrutacyjnej, bez względu na to, czy będzie to klasyczny, telefoniczny screening, telekonferencja czy rozmowa w biurze.


#1. Pokaż pomysł na siebie w IT


W 2020 na rynku edukacyjnym pojawiło się kilka nowych kierunków studiów podyplomowych i wiele kursów, szkoleń i programów mentoringowych. Dostępność darmowych materiałów i płatnych kursów w sieci daje możliwość nauki i “przysposobienia do życia w IT” w ciągu kilku miesięcy i w różnym trybie (kurs online, stacjonarny, połączony z warsztatami lub w postaci filmów wideo umieszczonych na platformie learningowej). Jednocześnie - mnogość materiałów edukacyjnych powoduje problemy z filtrowaniem i oceną - które z nich są wartościowe i które przygotowują do pracy w IT w taki sposób, byś przez pierwsze tygodnie pracy nie przeżywał koszmaru osoby nieprzygotowanej do podjęcia nawet niewielkiego zadania.


Przykład:


Junior developer poprosił mnie o review jego CV i poradę - jak je ułożyć i co w nim umieścić, by mieć szansę na zatrudnienie. W CV znajdował się wpis o znajomości kilku technologii na poziomie podstawowym - od Javy, po JavaScript, Swift, Kotlin, C++. I teraz, w czym był problem? Ano w tym, że Java i Java Script to “obszerne” języki bogate w biblioteki i trudno oswoić obie już na starcie (raczej fullstack deweloperzy biorą się za poszerzanie wiedzy i np. po opanowaniu Javy zabierają się za naukę JS), z kolei inne, wymienione języki są typowe dla usług gamingowych (np. C ++), a inne przydają się w branży mobile (Kotlin). Takie CV krzyczy do pracodawcy “nie mam na siebie pomysłu i uczę się wszystkiego po trochu!”.


W zaplanowaniu ścieżki rozwoju osobistego w IT bardzo pomaga regularny przegląd ofert pracy od pracodawców, którzy aktywnie rekrutują. Z całą mocą polecam No Fluff Jobs ze względu na jakość opisów ofert, ustrukturyzowany porządek ofert i dostępność informacji o wynagrodzeniu w każdej ofercie pracy bez wyjątku. Analiza ofert pracy pozwala:


  • zorientować się, jakie dyscypliny są popularne i często pojawiają się w publikowanych ofertach - czy pracodawcy poszukują teraz UX Designerów, UX Researcherów, Specjalistów UI lub - czy może poszukują “fullstacków z dziedziny User Experience”, czyli specjalistów od UX / UI


  • zorientować się, jakie narzędzia na stanowisku pracy są wymagane w ofertach pracy - to pomaga obalić obiegowe wierzenia i mity o tym, że “Sketch już nie żyje, bo zjadła do Figma” - przeglądając informacje o wymaganych narzędziach warto wziąć pod uwagę, że jeśli pracodawca wymaga konkretnego narzędzia, a Ty go nie znasz, to nie znaczy, że Twój udział w rekrutacji jest niemożliwy - narzędzia są do siebie podobne i jeśli znasz jedno, to szybko nauczysz się drugiego; istotne, byś przed spotkaniem założył sobie chociaż trialowe konto w wymaganym narzędziu i powiedział “Nie znam, ale znam podobne, a to wymagane narzędzie właśnie testuję!"


  • zorientować się, jakie kompetencje i umiejętności są wymagane, czy występują obok siebie w pakiecie i jak często się powtarzają w ofertach; np. jeśli Twoim celem jest projektowanie usług i zdobywanie szerokiego doświadczenia w różnorodnych branżach - od fintech po e-commerce aż po rynek platform do wsparcia sprzedaży, to sprawdzaj, jakiego doświadczenia i znajomości jakich narzędzi wymagają software house’y


#2. Motywacja i postawa - zwróć na to uwagę!


Spodziewaj się spodziewanego, czyli pytania o to, co Cię skłoniło do aplikowania akurat do tej, a nie innej firmy. Znajomość misji i core values firmy sprawi, że osoby rekrutujące spojrzą na Ciebie przychylnym okiem, z kolei nieznajomość tych firmowych artefaktów może być potraktowana jako objaw ignorancji. Warto sprawdzić, czym zajmuje się firma - w jakiej branży działa, jakie usługi udostępnia na rynku. Zdobycie wiedzy w tym temacie ma podwójną wartość - pracodawca widzi, że jesteś zainteresowany i zorientowany, a Ty sam upewnisz się, czy rodzaj proponowanych usług i branża organizacji, do której chcesz dołączyć, są dla Ciebie interesujące i pozwalają na realizację Twoich personalnych planów.


Bardzo istotna jest też Twoja postawa - to, jak i co mówisz, jak przyszedłeś ubrany, czy jesteś uśmiechnięty, energiczny, nastawiony nie tylko na mówienie, ale i słuchanie - wszystko to wpływa na to, jak jesteś postrzegany przez pracodawcę i w konsekwencji - czy między Wami wytworzy się pozytywna chemia. Na niekorzyść kandydata (bez względu na to, czy jest juniorem czy ekspertem) działa roszczeniowa postawa, wielokrotne wplatanie w rozmowy wątków konkurencji (znajomość konkurencji i wykonanie pracy w postaci benchmarku rynku jest pożądane, ale warto uważać, by liczne porównania do konkurencji nie zdominowały rozmowy) i brak nastawienia na dialog, odwracanie uwagi od pytania poprzez przechodzenie do innych wątków, by nie musieć na nie odpowiadać, wodolejstwo zamiast konkretów. Lepiej powiedzieć wprost prawdę, niż owijać w bawełnę i… uśmiechać się - uwierzcie, niewielu pracodawców zdecyduje się zatrudnić osobę, która podczas rozmowy ani razu się nie uśmiechnęła.


#3. Liczy się suma różnych doświadczeń


Jeśli jako junior nie posiadasz doświadczenia komercyjnego w projektach, napisz o doświadczeniu w projektach w Twojej branży. Jeśli pracowałeś w branży transportowej i prowadziłeś projekty - napisz jak duże to były projekty (czas), jak wielu ludzi angażowały i jaką była Twoja rola w tych projektach. Według raportu Linkedin Talent Solution z 2019 roku, 89% nieudanych zatrudnień to te, w wyniku któych okazało się, że zrekrutowany pracownik nie umiał wpasować się w zespół i miał problemy z adaptacją na poziomie miękkim, a nie technicznym.


Warto też, byś wykazał się sprytem i umiejętnością łączenia sznurków. Ten sam deweloper, który uczył się wielu języków na raz, miał fantastyczną przewagę nad innymi kandydatami - wcześniej pracował na stanowiskach humanistycznych, w tym przygotowywał dokumentację projektową w języku angielskim. Nie wspomniał o tym doświadczeniu w CV, mimo, że była To jego przewaga konkurencyjna - nie tak wielu deweloperów posiada umiejętność szybkiego przygotowywania np. specyfikacji wymagań po angielsku.


#4. "A co, jeśli nie mam doświadczenia komercyjnego?"


Jeśli nie masz doświadczenia komercyjnego - ćwicz swoje umiejętności w trialowych wersjach narzędzi do projektowania i pokaż efekty na rozmowie lub w komunikacji online z rekruterem i później - hiring managerem. Serio. Takie próby z pewnością nie zaszkodzą, a pokażą, że jesteś zdeterminowany i nie poddajesz się. Możesz też próbować brać udział w hackatonach lub w projektach wolontariackich i NGO. Znalazłam kilka przydatnych stron dla Ciebie:
#5. Wymień umiejętności miękkie


Problem solving, critical thinking, team player, communication skills - te wymagania pojawiają się w ofertach pracy równie często jak wymagania techniczne. Wymień je w CV i przygotuj się na pytania z nimi związane podczas rozmowy rekrutacyjnej.#6. CV ze zdjęciem czy bez zdjęcia?


Nikt nie poprosi Cię o zdjęcie, jeśli go nie znajdzie w Twoim CV i nikt nie będzie go od Ciebie wymagał, jednak… zdjęcie przyciąga uwagę tego, kto przegląda dziesiątki CV-ków dziennie. W niektórych krajach (UK, Stany Zjednoczone, Irlandia) prawo pracy zabrania zamieszczania zdjęć w CV, co ma zapewnić równe szanse wszystkim kandydatom bez ryzyka dyskryminacji ze względu na wygląd, jednak w Polsce zdjęcie wciąż jest mile widziane.#7. Hobby i zainteresowania


Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto pokazać, że się rozwijasz jako człowiek i że robisz w życiu coś ciekawego. Sama jestem osobą, która pracę w IT 16 lat temu zdobyła po studiach humanistycznych. Na pytanie o hobby, zawsze odpowiadałam w języku chorwackim, bo takiego biegle nauczyłam się na studiach. Sztandarowe zdanie “Jako volim ići u šumu” sprawiało, że niejeden pracodawca na następnym spotkaniu odpowiadał “Ja također” :). Wam też życzę pierwszego i następnego spotkania rekrutacyjnego, które zakończy się dla obu stron sukcesem! :)


Sprawdź oferty z kategorii Product Development, UX, Design na No Fluff Jobs.Autor:

Marta Steiner


791 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page